Muistsete paatide ehitamise töötoad huvilistele

Merekultuuri aasta (500 x 360)Kas Sul on juba oma puupaat? Tahad Sa selle endale ise ehitada või siis tellida paadiehituse õpitoa/töötoa?

Nüüd on asjad nii, et saabki teha kõigi huvilistega koos paadiehituse õpitubasid üle Eesti!

Kuigi merekultuuri aasta “Näoga mere poole”, on nüüdseks ajalukku jäänud, saab ikka seda va paatide, laevade ja mere asja edasi ajada. Muistsete ja traditsiooniliste puidust paatide ehitamine ning nende paatidega sõitmine on väga otsene osa sellest, kes me praeguseks oleme ja kust me tegelikult tuleme. Hoiame ikka näeoga mere poole ja hoiame au sees traditsioonilise puupaadiehitus oskusi ja traditsioone, et oleks ikka paate, millega õppida meresõiduoskusi, juba maast madalast.

Paadiehituseks on pakkumisel praegu viikingiajast/muinasajast pärit paatide järeltulijad. Esialgu on mudeleid kaks ja need on hästi lihtsad ning samas ka kaalult kerged ja praktilised paadid, mille saab kergesti ning üsna vähese materjalikuluga valmis – 4-6 meetrit pikk põhjala muinaspaat ja 3 meetrit pikk viikingikanuu. Nende ehitamiseks kulub umbes 2-3 nädalat, olenevalt õpitoa korraldamisest. Samuti on võimalik ehitada 1-3 päevaste õpitubadena väga muistsete kanuude ja kajakkide kaasaegsemaid versioone, aga mudelite valik kindlasti edaspidi veel laieneb. Pealegi saame kõiki neid vanu mudeleid ka omatahtsi ümber kujundada vastavalt vajadusele. Paadiehitus on looming! 🙂

Oselfarfaering smallÅrbyFaering

Eesmärgiks on võimaldada saada kõigil huvilistel isiklik kogemus puupaadiehituses, sellega kaasnevas meeskonnatöös, erinevate tööriistade kasutamise oskustes ning töövõtete õppimises väga erinevates valdkondades, mida puupaadi ehitamine sisaldab. Ja hiljem nende samade paatidega sõitmise oskuste harjutamine, kuni regatisõitudeni välja. See hõlmab ka ohutust veel, elementaarset päästmise ja ellujäämise õppimist nii veepeal, kui maapeal, arusaamist ilmast, tuulest ja merest, paadist ja endast seal kõige keskel läbi isikliku kogemuse. Plaan on, et kõik ehitatud paadid lähevad pärast ehitamist kas huviliste organisatsioonidele, nagu noortekeskused, koolid, külaseltsid või muidu paadihuvilistele, kes selle õpitoa korraldajad on. Niiet korraldama! 🙂

oselvar_bygg4

 

Neid paadiehituse ning hiljem ka paadisõidu õpitubasid saab korraldada paindlikult ja erinevatel viisidel. Näiteks saab seda teha noortekeskustele ja koolidele õpilastele ning ka asutustele ja firmadele meeskonnatöö treeningute osana, lihtsalt huvitava ja kasuliku meisterdamisena ja muidu mõnusalt ajaveetmise võimalusena, samal ajal midagi uut õppides ja kogedes. Võimalikud on kõik variandid.

Hardanger Boat1

 

Esialgu on nüüd vaja teada saada, et kui palju ja kus on sellises ettevõtmises kaasategema huvitatuid ning kes, kus ja millisel moel saab ja tahab kaasa teha. Väga oodatud on igasugune koostöö, huvi ja pakkumised nii erinevate töötoa läbiviimise kohtade, paadimaterjalide ja muu vajaliku leidmise ning tingimuste loomise osas ühest küljest. Ning loomulikult siis ka huvilised hiljem nendes õpitubades kaasategema ja kogemusi saama.

 

racingoselvarsKaasa tegema ja õlga alla panema on oodatud kohalikud omavalitsused, noortekeskused, külaseltsid, muuseumid, ühesõnaga kõik eraisikud, organisatsioonid ning ka eraettevõtted ja sponsorid, kellel on huvi luua väärtust ja taastada ning arendada kohapeal meresõidutraditsioone, et need ikka jätkuks ja kõik huvilised saaksid juba nooret peast merele ja ei kardaks merd, vaid suhtuksid respektiga nii mere kui inimeste olemisse ja oleksid maast madalast merega sõbrad.
Niiet hakkame aga otsast pihta ja kellel on huvi, ideid, võimalusi või nägemusi sellelaadse tegemise ümber, võtke julgesti ühendust, arutame, räägime läbi, lepime kokku ja haarame härjal sarvist või siis haarame aerudest või soodist!
Lisavaatamist, ergutust ja närvikõdi on veel siin: https://www.youtube.com/watch?v=2wTMaDLNdqs

 

 

 

Kas see kõik tundub huvitav ja põnev?

Kontakti saab meilitsi anti@eesti-viikingid.ee ja mobiilitsi 5188171.

Kontseptsiooni kokkuvõte allatõmmatava PDF failina on siin:
Muinaspaadi ehitamise õpitoad

Huvitavate koostegemisteni!

 

Love is everything